Odpadové hospodárstvo - Obec Sedliská - Oficiálna stránka obce

SEDLISKÁ
OFICIÁLNA STRÁNKA OBCE
Prejsť na obsah

Odpadové hospodárstvo

Orechové lístie sa dá kompostovať
Orechové lístie patrí medzi druhy lístia, ktoré sa rozkladajú ťažšie. Orechové lístie obsahuje látky, ktoré spomaľujú rozklad lístia.
Sú to :

  • triesloviny – nachádzajú sa v rastlinách ako forma obrany. Horká chuť trieslovín spôsobuje, že rastliny nechutia zvieratám. Pri rozklade lístia sa triesloviny uvoľňujú a majú brzdiaci vplyv na rozklad lístia.
  • jugľon – patrí medzi najsilnejšie prírodné fytotoxické látky. Ničí huby a plesne, ničí/odpudzuje hmyz a ničí dokonca aj baktérie a vírusy. Má negatívny vplyv na rast niektorých rastlín napr. paradajky, zemiaky, paprika, hrach, uhorky, špargľa, černice, hrušky, čučoriedky...). Sú však aj také rastliny, ktorým nevadí (napr. cibuľa, mrkva, tekvica, melóny, slivka, nektarinka, broskyňa...)

Orechové lístie sa dá kompostovať. Je potrebné ho rozdrviť na čo najmenšie kúsky a zmiešať s dusíkatými materiálmi (napr. tráva). Pri dodržaní základných pravidiel kompostovania sa dá už po 6 mesiacoch kompost z orechového lístia bezpečne použiť na záhrade.

Základné pravidlá kompostovania orechového lístia:

  1. Lístie pohrabme a uložme ho buď do rašľových vriec (predávajú sa v nich napr. zemiaky/cibuľa) alebo ho môžeme nechať prikryté len tak na kope. Lístie necháme takto uskladnené napospas zimnému počasiu (mráz, vlhkosť). Na jar po lístí podupeme a tým ho popučíme na menšie časti.
  2. Lístie nikdy nevkladáme do kompostéra naraz vo veľkých množstvách. Pridávame ho do kompostu len postupne a miešame ich v objemovom pomere 1:1 s mokrými, zelenými a šťavnatými – dusíkatými materiálmi (napr. pokosená tráva, hnoj, kuchynský bio odpad, zhnité ovocie). Takto zabezpečíme správnu vyváženosť pH v komposte.
  3. Počas celej doby kompostovania musíme zabezpečiť, aby bol kompost dostatočne vlhký. Keď chytíme namiešanú zmes materiálov do dlane a stlačíme v päsť, medzi prstami sa môžu objaviť kvapôčky vody. Keď dlaň otvoríme, materiál sa nesmie rozpadnúť, ale musí zostať stlačený. Na zníženie odparovania vody z kompostu umiestnime nad kompostovisko striešku alebo ho zakryjeme netkanou textíliou (musí prepúšťať vzduch).
Kompostovaný materiál je vhodné niekoľkokrát do roka prekopať – premiešať.
Návrat na obsah